:format(jpeg))
Putukasõbralik valgustus
Looduskaitse algab õigest valguse valikustAed võib olla midagi enamat kui lihtsalt ilus taganemiskoht. See võib olla ka turvaline elupaik öistele loomadele, nagu putukad, nahkhiired ja linnud. Õige valgustuse abil saate anda aktiivse panuse meie keskkonna kaitsmisse, ilma et teeksite kompromisse mugavuse või atmosfääri osas.
Tänapäeval on tänu kaasaegsele LED-tehnoloogiale, sihipärasele valguse juhtimisele ja arukale juhtimisele lihtne teostada loomulikult ilusat, ohutut ja säästvat valgustuskontseptsiooni välialadel. Kas terrass, sissesõidutee või aiarada: putukasõbraliku valgustusega ei loo mitte ainult meeleolu, vaid säilitate ka öise bioloogilise mitmekesisuse.
Miks putukasõbralik valgustus on nii oluline
Kui päike loojub, algab paljude loomade - eriti putukate - jaoks päeva aktiivne osa. Kuid tehnilised valgusallikad välitingimustes häirivad nende loomulikku rütmi. Kasvav valgusreostus mitte ainult ei häiri nende orienteerumist, vaid võib isegi põhjustada nende surma.
Tavapärane välisvalgustus on sageli liiga hele, sellel on liiga palju siniseid komponente ja see on pidevalt sisse lülitatud, millel on saatuslikud tagajärjed öistele loomadele, näiteks putukatele ja nahkhiirtele. Insektisõbralik õhtune valgustus, mis arvestab ka inimeste mugavust, võib pakkuda turvalisust ja atmosfääri, kaitstes samal ajal keskkonda.
:format(jpeg))
Kuidas valgus mõjutab putukaid
Lühike pilk bioloogiassePutukad orienteeruvad kuu loomuliku valguse järgi. Tehisvalgus, eriti sinine ja valge värvus, häirib seda orientatsiooni. See tähendab, et putukad reageerivad peamiselt valgusallikatele, millel on kõrge sinine komponent, ja neid tõmbavad ligi. Sinine valgus on seetõttu problemaatiline, sest see toimib paljude putukate jaoks nagu kunstlik kuu - nad tiirlevad valgusallika ümber, kuni nad ammenduvad. Jooksvalt valgustatud välituled võivad häirida loomulikku navigeerimist - see võib põhjustada segadust, elupaiga hülgamist või isegi surma.
Lahendus: Putukasõbralik valgustus, mis võtab arvesse bioloogilist käitumist.
Putukasõbraliku valgustuse omadused
)
Soe valge valgus alla 3000 kelvini sisaldab vähem siniseid komponente ja rohkem punaseid komponente. See on inimestele meeldiv ja loomadele leebem.
)
Mitte iga LED ei ole automaatselt putukasõbralik. Otsige madalat värvitemperatuuri, sihipärast valgusjuhtimist ja timmitavaid või nutifunktsioone.
)
Valgusjuhtimine valgusvihma asemel: välislae valgustite ja suunatud valgusega teevalgustite abil väldite tarbetut hajutatud kiirgust ja kaitsete öist elusloodust.
)
Valgus ainult siis, kui see on vajalik, säästab energiat ja vähendab putukate arvu. Kaasaegsed liikumisanduritega ja timmimisfunktsiooniga välisvalgustid on seega võti rohkemate liikide kaitseks aias.
Putukasõbralik valgus aias
Praktilised nõuanded ja tootesoovitused)
Valige ümberringi paistvate valgustite asemel putukasõbralikud valgustid, millel on suunatud valgusvihk.
)
Hämarusanduriga päikesetuled aktiveeruvad ainult pärast pimedat.
)
Liikumisanduritega välistuled lülituvad sisse ainult siis, kui see on vajalik, ja ei häiri putukaid pideva valgusega.
)
Madala värvitemperatuuriga valgusallikad meelitavad vähem putukaid ja kaitsevad seega nende loomulikku elupaika.
:format(jpeg))
Seadusandlikud nõuded
ja soovitused putukasõbraliku valgustuse kohtaPutukate ja muude öiste loomade kaitse on viimastel aastatel muutunud üha olulisemaks, sealhulgas ka õiguslikus raamistikus. Kunstliku valgustuse mõju elusloodusele on teaduslikult hästi dokumenteeritud, mistõttu föderaalsed, riiklikud ja kohalikud asutused reageerivad sellele: seadused, suunised ja soovitused keskkonnasõbralikumaks valguse kasutamiseks.
Saksamaal on teatavad meetmed valgusreostuse vähendamiseks nüüd seadusega sätestatud. Oluline näide on föderaalne looduskaitseseadus (§ 41a BNatSchG), mis sätestab selgesõnaliselt, et kunstlikud valgusallikad välitingimustes peavad olema projekteeritud nii, et need minimeerivad negatiivset mõju loomadele, taimedele ja nende elupaikadele.
Konkreetselt tähendab see järgmist:
- Valgustid ei tohi tarbetult kiirata looduslikesse elupaikadesse.
- Tundlikel aladel (nt looduskaitsealadel) kehtivad ajalised piirangud valgustusele.
- Soovitatav või isegi kohustuslik on uute paigalduste puhul kasutada putukasõbralikke valgusallikaid ja varjestatud konstruktsioone.
Mõnes osariigis on olemas täiendavad riiklikud seadused või liigikaitseprogrammid, mis kehtestavad erinõuded valgustusele, nt omavalitsuste, ettevõtete ja avalike rajatiste puhul. Paljud linnad ja omavalitsused on samuti välja töötanud oma kommunaalvalgustuse kontseptsioonid, et kontrollida valgusemissiooni avalikus ruumis. Need eeskirjad ei kehti mitte ainult tänavavalgustuse kohta, vaid sageli ka era- ja ärimaailma, näiteks uute hoonete, parklate või aedade kohta.
Lisaks õiguslikele nõuetele on olemas ka mitmeid vabatahtlikke standardeid, mille eesmärk on putukasõbralik valgustusdisain. Need standardid on eelkõige suunised planeerijatele, kohalikele omavalitsustele ja ehitiste omanikele. Nad näitavad, kuidas liigile sobivat valgustust saab realiseerida kooskõlas tehnoloogia, ohutuse ja disainivabadusega.
Igaüks, kes tänapäeval välisvalgustust planeerib, peab lisaks esteetilisusele ja funktsioonile arvestama ka keskkonnasõbralikkusega. Putukasõbralik valgustus on bioloogilise mitmekesisuse ja jätkusuutlike elupaikade oluline koostisosa ning see muutub üha enam õiguslikuks kohustuseks.